דף הבית >> בית >> טיולי ג'יפים מידע כללי >> טיולי ג'יפים, ההתחלה

טיולי ג'יפים ההתחלה

טיולי ג'יפים, ג'יפים, איך הכול התחיל?
ידוע שכל טכנולוגיה צבאית שמתפתחת כמענה לצורך צבאי, מוצאת לה דרך לשימוש אזרחי.
כמו שהאינטרנט התפתח לפני מס' עשורים בצבא ארצות הברית ושימש את התקשורת הממודרת עם יכולות של גבוהות של עקרונות של שמירת הסודיות מפני גורמים לא רצויים. כך התפתח הג'יפ שנוצר בעקבות צורך צבאי של צבא ארצות הברית

התפתחות הג'יפ


בשנת 1945 בזמן מלחמת העולם השנייה הייתה דרישה מידית ודחופה של צבא ארצות הברית לרכב שיוכל להיות קל בעל עבירות בשטח ויכולת לשאת חיילים על ציודם.
כך נולד הג'יפ מתוך צורך צבאי וביטחוני. הצבא האמריקאי פלש לאירופה במבצע נורמדי עם כמות בלתי נתפסת של ג'יפים של 600.000 ג'יפים. הג'יפ נחל הצלחה גדולה בשינוע הכוחות אל לב אירופה ומכאן 
הגלישה לשימושים אזרחיים הדרך הייתה קצרה.

הג'יפ, הסיבה העיקרית להצלחתו המטאורית


היתרון העקרי של הג'יפ שעשה אותו מוצלח כל כך, הייה מנגנון שמפריד את כוח המנוע בו זמנית ל 4 הגלגלים ביחד. דבר זה התגלה כמוצלח מאוד ביכולת העבירות בשטח. להבדיל מרכב שאין לו הנעה של 4x4, רכב רגיל בתנאי עבירות מוגבלים מתחפר בבוץ או בדרך עם מהמורות וסלעים קטנים ובמעלו תלולים ובמורדות.

הג'יפ בשימוש האזרחי

הג'יפ התפתח לו במשך השנים והמנגנון של חלוקת כוח המנוע בשווה לארבעת גלגלי הג'יפ הדיפרנציאל שוכלל מאוד בנוסף הג'יפ קיבל מתלים גבוהים יותר, כיום ישנם כלים שעושים דברים מדהימים בשטח כשבראשם הג'יפ.

החברה שפיתחה את הג'יפ נתנה אפשרות לכל ארגון או מדינה לפתח את הג'יפ ובארץ פיתחו את הג'יפ שנקרא סופה. הג'יפ סופה התגלה כצלחה יפה והוא בשימוש צבאי ואזרחי ואף נמכר לארצות שונות.   השימוש העיקרי לג'יפ הוא בעיקר ליחידות המודיעין השונות.

במלחמות ישראל השונות שימש הג'יפ בעיקר את יחידות המודיעין שיצאו לסיור מקדים במיוחד בטיפוס על מקומות תצפית כך שניתן היה לראות למרחוק ולקבל מודיעין טוב ולנייד את הכוח בהתאם.

 

ג'יפים וטיולים


עד מהרה תפס לו הרעיון של טיולים בשטח עם  ג'יפים ויזמים הציעו טיולי ג'יפים לקבוצות ופרטיים.
הרעיון נחל הצלחה גדולה, כך האדם הממוצע קיבל הנגשה עם טיולי הג'יפים לשטח ולטבע במדבר ובהר טיולי ג'יפים בצפון  מרכז ודרום.
בהמשך הזמן התפתחה לה תרבות שנקראת נהיגת שטח כשהאתגר הוא לעבור במכשולי שטח קשים במיוחד, בנוסף הצטבר נסיון וידע וכיום אף ישנם קורסים נושאי תעודה ולמסיימים ניתנת תעודה כך שהם יכולים לעסוק במשך שירותים של טיולי ג'יפים.
אחד המקומות הממוסדים והידועים ובעל הכרה ממשלתית להסמכת נותני שירותים בתחום הטיולי ג'יפים ונהיגת שטח זה מכללת ווינגייט. 

טיולי ג'יפים ונהיגת שטח 4x4

כיום הצטבר ניסיון רב בתחום טיולי הג'יפים ונהיגת שטח. כיום ישנם ג'יפים לטיול בשטח רך וג'יפים בעלי מתלים גבוהים עם כוח מנוע רב לנהיגה אקסטרים ולנסיעה בתנאי שטח מאתגרים, לעליה במעלות תלולים.

ישנם ג'יפים פתוחים לכאלה שרוצים להרגיש את משב הרוח המרענן בעת הנסיעה והטיול בג'יפ וישנם ג'יפים נוחים מאוד עם מערכת מיזוג אוויר.
יתרונות הג'יפים בטיולים.
כיום כבר כולם למדו את היתרונות ואת ההתלהבות של קהל המטיילים מהחוויה של טיולי ג'יפים. 
ישנו מידע על מסלולים שונים שקהל המטיילים אוהב, חלק מהמסלולים הוא עם תנאי שטח רכים וחלקם בעלי אופי של אקסטרים, חלק נוסף של המסלולים הוא לשם נגישות לטבע ומקורות מים.
הג'יפ חוסך המון זמן של נסיעה באוטובוס כלומר פחות זמן אוטובוס.
כיום ידוע שהג'יפ יכול לשמש גם כמונית או כאוטובוס בטבע ובשטח על ידי זה כשהוא דרך השטח חותך ומקצב את הדרך ובמיוחד את הזמן ההגעה מאטרקציה לאטרקציה כך שאפשר להספיק הרבה יותר ביום טיול.

ג'יפים, טיולי ג'יפים ובטיחות 
טיול בשטח עם ג'יפ מחייב הכרת השטח והמסלול בו מטיילים והתחשבות בתנאי השטח השונים.
צריך להכיר את היכולת של ג'יפ בו נוהגים מה המצב המכני של הג'יפ מה מצב גובה המתלים.
מה קורה בזמן תקלה או חלילה תאונה האם יש קליטה האם יש משהו שיהייה זימין לחילוץ ועזרה ראשונה.
ישנם כאלה לדאבוננו שנכנסים לעומק השטח מבלי שהם יודעים לאן הם נוסעים או עוברים וחלילה בזמן אירוע של תקלה או תאונה הם אפילו מתקשים להסביר איפה הם נמצאים בהנחה שיש קליטה בסלולר. 
לשטח לא כדאי לצאת לבד אם אין לכם נסיון כדאי להתלוות לאחד שיש לו נסיון ולא לקחת סיכונים ואתגרים שהם לא לפי הניסיון שלכם ויכולת הנהיגה שלכם.
לצערנו תאונות קורות בשטח בדלל זלזול יהירות אגו וטיפשות.
מומלץ לפחות להיוועץ עם ג'יפאים  מנוסים.


לעולם אל תצאו לשטח בלי ביטוח